Wizyt:
Dzisiaj: 82Wszystkich: 167472

Kompost

Kompostownia » Kompost

Kompost posiada zezwolenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wprowadzenie do obrotu (deczyja nr 186/07 z dnia 02 lipca 2007 roku  z póź. zmianami).

Kompost to nawóz organiczny powstający w wyniku tlenowego rozkładu biomasy. Innymi słowy, kompost to odpady organiczne, które przy dostępie tlenu i działalności mikroorganizmów, rozkładane są na związki proste, łatwiejsze do przyswojenia dla roślin. Kompost jest wartościowym nawozem organicznym poprawiającym strukturę gleby i jej właściwości wodne oraz zwiększającym w glebie zapas próchnicy, makro -  i mikroelementów. Dzięki temu możliwą staje się uprawa roślin warzywnych i ozdobnych, zakładanie sadów i plantacji jagodowych na glebach lekkich, ubogich  w substancję organiczną.

Charakterystyka 
Kompost "Próchniaczek" produkowany jest głównie z organicznej frakcji odpadów komunalnych zbieranych selektywnie, odpadów zielonych  z targowisk miejskich i giełd warzywno-owocowych oraz z materiału strukturalnego z przedsiębiorstw ogrodniczych i pielęgnacji parków. Wysoką jakość "Próchniaczka" potwierdzają szczegółowe badania przeprowadzone w Instytucie Uprawy, Nawożeniai Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, gdzie stwierdzono jego dodatni wpływ na plonowanie. Powoduje wzrost zaopatrzenia roślin w fosfor i potas oraz pobierania tych składników. Korzystnie wpływa na podstawowe wskaźniki żyzności gleby: odczyn, zawartość przyswajalnych form fosforu i potasu oraz na zawartość substancji organicznej.  Badania mikrobiologiczne i parazytologiczne, wykonane przez Państwowy Instytut Weterynaryjny, Państwowy Instytut Badawczy w Puławach oraz Instytut Medycyny Wsi w Lublinie, wykazały, ze kompost "Próchniaczek" nie zawiera pasożytów przewodu pokarmowego i bakterii z rodzaju Salmonella. Przy prawidłowym stosowaniu nie wykazuje bezpośredniego lub pośredniego szkodliwego wpływu na zdrowie ludzi i zwierząt.  

Skład chemiczny

Analizy chemiczne "Próchniaczka" wykonane w Instytucie Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach oraz Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Łodzi wykazały, że spełnia on wszelkie możliwe wymagania określone przez Ministra Rolnictwa  i Rozwoju Wsi dla nawozów organicznych. 

Składniki pokarmowe:

N całkowity min. 0,5% (m/m), K w przeliczeniu K2O min. 0,3% (m/m), Substancja organiczna min. 30% s.m. 

Ilość zanieczyszczeń w postaci metali ciężkich:

Cr nie więcej niż 0,1 g/kg, Zn nie więcej niż 1,5 g/kg, Cd nie więcej niż 0,003 g/kg, Cu nie więcej niż 0,04 g/kg, Ni nie więcej niż 0,03 g/kg,

Pb nie więcej niż 0,1 g/k, Hg nie więcej niż 0,002 g/kg 

Zastosowanie nawozu organicznego "Próchniaczek" przeciwdziała zakwaszaniu gleby przez nawozy mineralne. 

Zakres stosowania nawozu:

Nawóz organiczny "Próchniaczek" zalecany jest w szczególności pod rośliny o długim okresie wegetacyjnym i dobrze reagujące na nawożenie organiczne, przede wszystkim pod ziemniaki, buraki, rzepak, kukurydzę, ale także może być stosowany pod żyto i owies.  Nawóz organiczny "Próchniaczek" wpływa na poprawę odżywiania roślin oraz na fizyczne i chemiczne właściwości gleb, a także na ich aktywność biologiczną. Nawozu organicznego "Próchniaczek" nie należy stosować na polnych uprawach warzyw w okresie wegetacji oraz na łąkach i pastwiskach.  

Wielkość dawek nawozu:

Nawóz organiczny "Próchniaczek" należy stosować w dawkach 40-60 t/ha, jeden raz na 3-4 lata. 

Sposoby i terminy stosowania nawozu:

Nawóz organiczny "Próchniaczek" należy rozrzucić na polu za pomocą rozrzutnika obornika i przykryć glebą przy pomocy brony talerzowej lub pługa. Nawóz organiczny "Próchniaczek" jest nawozem przedsiewnym. Powinien być stosowany jesienią pod ozimy, a wiosną pod rośliny jare. 

Przechowywanie nawozu:

Nawóz organiczny "Próchniaczek" należy przechowywać w pryzmach na utwardzonym, wyrównanym i nieprzepuszczalnym podłożu. Pryzmy powinny być zlokalizowane w bezpiecznej odległości (od 50 do 100m) od cieków wodnych i zabezpieczonym przed przemywaniem przez wody opadowe lub inne. Nawóz organiczny "Próchniaczek" należy przechowywać w miejscu zabezpieczonym przed dostępem zwierząt oraz w sposób uniemożliwiający zanieczyszczenie środków żywienia zwierząt, stosowanych w gospodarstwie. 

Środki ostrożności przy przechowywaniu i stosowaniu nawozu:

Przy pracy z nawozem organicznym "Próchniaczek" należy stosować rękawice ochronne i przestrzegać zasad higieny, takich jak przy pracy z obornikiem.

W razie kontaktu nawozu z uszkodzoną tkanką ciała należy zastosować podstawowe środki opatrunkowe, a w razie potrzeby zasięgnąć porady lekarza.